Leczenie bezsenności

Problem bezsenności staje się udziałem coraz większej części społeczeństwa, zarówno osób starszych, jak również młodych. Szacuje się, że od 30 do 40% ludności świata miało kiedyś z nim do czynienia. Występują różne odmiany tej choroby i nie zawsze musi ona oznaczać niedostateczną ilość snu.

Bezsenność przejawia się jako:
- uczucie niewyspania pomimo dostatecznej długości snu
- budzenie się przedwcześnie lub w trakcie nocy  
- utrudnione zasypianie

Przyczyny takiego stanu nie zawsze są jasne. Zdarza się, że mimo zmęczenia  i pragnienia snu, niektórym nie jest dane przespać nocy. Zaburzenia snu wpływają nie tylko na doświadczenia podczas nocy, ale również odciskają silne piętno na aktywności w ciągu dnia. Sen jest niezwykle ważnym czynnikiem warunkującym prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a jego niedobór może spowodować różnego rodzaju powikłania zdrowotne.  

Bezsenność może przyczynić się do powstania wielu poważnych chorób, dlatego tak ważne jest, by zgłosić się do dobrego psychiatry, który zaproponuje odpowiednie leczenie bezsenności. W przypadku krótkotrwałych zaburzeń snu, możliwe jest również wsparcie farmakologiczne. Medykamenty pozwalają jednak na chwilowe zwalczenie problemu. Organizm bowiem bardzo szybko przyzwyczaja się do substancji w nich zawartych.

Leczenie bezsenności powinno odbywać się przy udziale psychiatry. Pomoże on rozpoznać jej przyczynę oraz przedstawi wiele uniwersalnych porad, które pomogą zwalczyć skutki tej choroby.