Leczenie depresji

Jak walczyć z depresją?

Depresja to poważna choroba psychiczna, która z roku na rok dotyka coraz większą ilość osób. Jest uznawana za chorobę cywilizacyjną, czyli spowodowaną rozwojem cywilizacji oraz globalizacją. Te określenia wydają się abstrakcyjne w porównaniu z realnymi problemami, które dotykają nas na co dzień, tymi, które skutkują poczuciem beznadziejności i osamotnienia. Jak jednak odróżnić depresję od złego nastroju, czy melancholii?

Często nie jesteśmy przygotowani na nieszczęścia, które nas spotykają, co może skutkować pojawieniem się objawów przypisywanych depresji. Do niepokojących symptomów należą:
- poczucie bezradności
- utrata nadziei
- brak zainteresowania codziennymi sprawami
- problemy ze snem
- spadek energii
- frustracja i uczucie złości
- zmiana apetytu
- poczucie, że życie straciło sens
- żal do siebie oraz do innych
- ciągłe uczucie samotności
- problemy ze snem
- myśli samobójcze
- niewyjaśnione bóle: głowy, brzucha, pleców, czy mięśni.

Powodów takiego stanu może być bardzo wiele. Dobry psychiatra skutecznie postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie depresji. Skutecznym sposobem na odzyskanie dawnej formy psychicznej i fizycznej jest połączenie metod psychoterapii ze stosowaniem środków farmakologicznych. Ustalenie przyczyn to podstawa efektywnego leczenia depresji. Jednak już samo uświadomienie sobie problemu jest pierwszym krokiem do sukcesu.